Dopřejte si peeling celého těla s relaxační masáží! Vhodné pro zjemnění pokožky před opalováním!

Spoušťové body

Spoušťové body (angl. trigger points) se dají definovat jako velice bolestivá místa hmatatelná jako tvrdé hrudky v napjatých svalech.

Příčin vzniku je několik a většinou se doplňují. Někdy můžeme příčinu jasně určit- zranění, nehody, pády, atd. Způsobují bolest, která někdy neodejde ani po zhojení rány nebo srůstu kosti. Utrpěl nejspíš totiž i sval, kterému už se pozornosti při léčbě nedostalo.

Přenesená bolest je typickým symptomem spoušťových bodů. Některé příklady přenesené bolesti jsou migrény, bolesti dutin, čelistí, uší, krku, píchání v bocích při běhu, bolavé nohy, chodidla, apod. Ztuhlost a bolest v kloubech jako zápěstí, lokty, ramena, kolena a kyčle často nebývá nic jiného než přenesená bolest ze spoušťových bodů přiléhajících svalů.

U některých svalů je přítomnost přenesené bolesti snadno demonstrována stlačením spoušťového bodu. Signály bolesti se smíchají ve spletité síti nervových drah. Dráhy smyslových vjemů z různých míst se sbíhají do jednotlivých neuronů v míše, kde se sloučí a přizpůsobí než dojdou do mozku. Za těchto podmínek je možné, že se elektrické signály na nervové úrovni vzájemně ovlivňují, což má za následek zkreslenou nebo přenesenou představu o zdroji bolesti.

Pro spolehlivý účinek se terapie musí zaměřit přímo na spoušťový bod. Je nutná naprostá preciznost a zaměření na spoušťový bod. Nejjednodušší a nejbezpečnější metoda je hloubková masáž. Důležité je najít ten správný bod. Vyvíjí se na něj takový tlak, aby se bolestivost na stupnici 1-10 pohybovala kolem 7. Zpočátku to není moc příjemné, ale po velmi krátké době nastává úleva. Tato masáž se může doporučit všem, kdo si stěžuje na bolesti hlavy, zad, kloubů a další bolesti, které se týkají pohybové soustavy.

Kontraindikace jsou horečka, nachlazení, infekce a záněty, akutní stavy všech nemocí, onkologické nálezy, TBC, hemofilie ( rozpad červených krvinek), vysoký stupeň osteoporózy, hnisavá kožní onemocnění, kožní vyrážky, uplynutí krátké doby po operaci.

Doporučení jsou alespoň hodinu před a po masáži nejíst. Dodržovat pitný režim. Po masáži neplánovat nadměrnou fyzickou ani psychickou zátěž.

Doporučená délka trvání: od 20 min

Mám zájem!